Utbildningsförvaltningen

Utbildningsförvaltningen ansvarar för förskola, pedagogisk omsorg, förskoleklass, grundskola, grundsärskola, fritidshem, gymnasieskola och gymnasiesärskola. Dessutom ingår fritidsgårdsverksamhet, kulturskola och skolbiblioteksforum. 

Utbildningsförvaltningens arbete leds av förvaltningschef Camilla Holmqvistsom ansvarar för kontorets interna arbete och utveckling.

Telefon 0470-410 00
E-postutbildningsforvaltningen@vaxjo.se 

Förvaltningschef
Camilla Holmqvist, camilla.holmqvist@vaxjo.se, tel 0470-416 37

Verksamhetschef Anders Elingfors, anders.elingfors@vaxjo.se, tel 0470-416 65 

Avdelningschef personal och kompetensförsörjning Anna Elmgren, anna.elmgren@vaxjo.se, tel 0470-79 63 77

Avdelningschef utveckling och kommunikation Jessica Karlsson, jessica.karlsson2@vaxjo.se, tel 0470-416 16

Avdelningschef ekonomi och administration Anna Rosander, anna.rosander@vaxjo.se, tel 0470-432 56

Avdelningschef likvärdighet och analys Sofie Thor, sofie.thor@vaxjo.se, tel 0470-416 69

För att komma i kontakt med medarbetarna på avdelningarna, kontakta kontaktcenter på 0470-410 00.

Områdeschefer

Områdeschef centrumRoland Hybelius roland.hybelius@vaxjo.se, tel 0470-79 67 99

Områdeschef gymnasiet Klas Gummeson klas.gummeson@vaxjo.se, tel 0470-419 88 

Områdeschef norra Ann-Christin Nielsen ann-christin.nielsen@vaxjo.se, tel 0470-437 21

Områdeschef södra Henrick Caesar, henrick.caesar@vaxjo.se, tel 0470-79 60 79

Områdeschef västra Anders Tjäder anders.tjader@vaxjo.se, tel 0470-73 47 32

Områdeschef östra Gunilla Gustafson gunilla.gustafson@vaxjo.se, tel 0470-434 03

Kontakt

Skriv ut
Senast uppdaterad: 25 juli 2017
Politik och demokrati