Observera att denna nyhet är äldre än 10 månader och att innehållet därför kan vara inaktuellt.

Ny profil på Samhällsprogrammet

Hösten 2021 utökar vi det samhällsvetenskapliga programmet med en profil inom ledarskap, motion, hälsa och idrott. Profilen vänder sig till dig som i framtiden vill jobba med ledarskap eller redan idag är verksam som ledare inom föreningslivet.

Här lär du dig om hur människor fungerar i olika samhällen. Om hur individ, grupp och samhällen samspelar och utvecklas. Inom profilen får du diskutera och analysera den roll ledarskap, motion, hälsa och idrott har i samhället. Du får även planera och genomföra fysiska aktiviteter, få kunskap om kulturella och sociala aspekter på fysiska aktiviteter och naturupplevelser. Du får även etiskt ta ställning i frågor om könsmönster, jämställdhet och identitet i relation till hälso-, idrotts- och motionsutövande. Tillsammans med dina klasskompisar planerar och genomför du praktiska ledarskapsprojekt.

Precis som tidigare erbjuds det samhällsvetenskapliga programmet med beteendevetenskap utan profil samt tillsammans med idrottsprofil.

Senast uppdaterad: 5 oktober 2020