Observera att denna nyhet är äldre än 10 månader och att innehållet därför kan vara inaktuellt.

Vaccinbevis krävs för att se årets luciaföreställning

För att kunna ta del av årets luciaföreställning i Växjö domkyrka med elever från Katedralskolans Estetiska program behöver du kunna uppvisa ett giltigt vaccinationsbevis.

Från den 1 december införs vaccinationsbevis vid allmänna sammankomster och offentliga tillställningar med fler än 100 deltagare. Det berör bland annat våra luciaföreställningar den 13 december i Växjö domkyrka med elever från Katedralskolan och elever inom gymnasieskolornas och Kulturskolans musiktillägg.

Den 28 november släpps biljetter till föreställningarna och redan vid biljettköp kommer vi informera om att vaccinationsbevis krävs för att kunna ta del av evenemanget.

Så fungerar vaccinationsbevis

Ett vaccinationsbevis är ett dokument som visar att du är vaccinerad mot covid-19. Du laddar enkelt ner vaccinationsbeviset till din telefon på www.covidbevis.se Länk till annan webbplats.. Du får då ett certifikat att spara ner i din telefon med en QR-kod, som du visar du upp vid entrén till evenemanget.

Personer under 18 år är undantagna från kravet på att uppvisa vaccinationsbevis.

Obs! Kravet på vaccinbevis gäller ej för elever under morgonföreställningarna, oavsett ålder.

Senast uppdaterad: 16 februari 2022