Observera att denna nyhet är äldre än 10 månader och att innehållet därför kan vara inaktuellt.

Vinst i riksfinalen av "Skapa Dans"

Katedralskolans danselever vinnare i nationell danstävling!

Några av danseleverna i årskurs 3 på Estetiska programmet vid Katedralskolans vann 2021 riksfinalen i Skapa Dans. Det ärSveriges största tävling för unga dansare i koreografi. Katedralskolans dansinriktning vann över 12 regioner och dessutom var flera av bidragen från eftergymnasiala dansutbildningar. Grattis till den stora framgången!

Det vinnande laget utgjordes av Eyla Max, Ebba Karlsson, Minna Tennivaara-Johansson, Elisaveta Alexandru och Lina Andersen.

1:a pris, omnämningar och... - Skapa Dans Riksfinal | Facebook Länk till annan webbplats.

Se tävlingen i efterhand Länk till annan webbplats.

Senast uppdaterad: 16 februari 2022