Katedralelever framgångsrika i International Language Competition i språk

I konkurrens med över 27.000 elever tog sig Tova Korner HU16A och Ali Halbastian Sardar Abdulla NA16A sig vidare till finalen. Väl där tog de en imponerande andraplats!

Katedralskolans elever i tyska gick vidare International Language Competitions och har tillsammans med de sex bästa skolorna tävlat i final. Katedralskolans elever Tova och Ali tog en imponerande andraplats i finalen! Förutom medalj och diplom så delades det ut en prissumma om 2 500 kr per elev. Stort grattis till Tova och Ali.

Språkolympiaden är en språktävling för grund- och gymnasieskolor. I år deltog drygt 27000 elever i hela Sverige. International Language Competitions främsta syfte är att uppmuntra elever till att läsa moderna språk på högre nivå.

I finalen som ägde rum på Malmö Latinskola deltog 7 gymnasieskolor från Umeå till Lund.
Här är finalisterna:

1. Katedralskolan i Lund
2. Växjö Katedralskola
3. Kungsholmens gy
4. Jämtlands Gymnasium
5. Katedralskolan i Linköping
6. Schillerska Gymnasiet
7. Malmö latinskola 

 

Skriv ut
Senast uppdaterad: 18 mars 2020