Observera att denna nyhet är äldre än 10 månader och att innehållet därför kan vara inaktuellt.

Gymnasievalet 2018/2019

Den 15 januari öppnar webbplatsen för ansökan till gymnasiet. Gymnasiekatalogen för Katedralskolan, Kungsmadskolan och Teknikum innehåller alla program som skolorna erbjuder, och mycket annan information som är viktig för dig som ska göra ditt gymnasieval i vår.

Många niondeklassare i kommunen har redan fått den rosa gymnasiekatalogen hemskickad. Det finns också möjlighet att bläddra i den digitalt: Gymnasiekatalogen för 2018/2019. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Katalogen är fullmatad med information om de olika program som skolorna erbjuder, intervjuer med såväl nuvarande som examinerade elever, viktiga datum och annat som är bra att tänka på inför gymnasievalet.

Senast uppdaterad: 24 maj 2018