Observera att denna nyhet är äldre än 10 månader och att innehållet därför kan vara inaktuellt.

Lucia för utsålda hus!

Katedraskolans estetiska program och gymnasieskolorna och kulturskolans musiktillägg bjuder på luciafirande i Domkyrkan med såväl tradition som nyskapande!

Luciadagens morgon bjuds alla Katedralskolans elever och personal på Luciadagens två första föreställingar. Medverkande elever och lärare får sedan en paus innan det är dags för kvällens 4 föreställningar! Som vanligt är det för utsålda hus som Annelie Lindblad och David Newkumets adepter framför såväl traditionella jullåtar som nya verk som framkallar gåshud hos publiken. Till sin hjälp har de även dansare från ES-dans under ledning av Annika Löwenadler.

SMP direktsände morgonens föreställningar. Se dem i repris här: http://www.smp.se/noje/se-arets-lucia/ Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Senast uppdaterad: 24 maj 2018