Observera att denna nyhet är äldre än 10 månader och att innehållet därför kan vara inaktuellt.

Välkommen på öppet hus om nya digitala översiktsplanen den 28 november

Kommunens nya förslag till översiktsplan är nu ute på samråd. Ett förslag som dessutom är helt digital. Den 28 november är du välkommen på öppet hus i kommunhusets reception Björnen. På torsdagens öppet hus får du veta mer om förslaget och du har även möjlighet att ställa frågor. Vi kommer också visa hur du navigerar dig runt i nya översiktsplanen.

Tid: den 28 november, klockan 17.00-20.00
Plats: kommunhusets reception Björnen (Västra Esplanaden 18, Växjö)

En översiktsplan visar på långsiktiga riktlinjer för hur kommunen fysiskt ska utvecklas. För första gången är översiktsplanen helt i digital form, vilket gör att du samtidigt som du klickar runt på en karta kan läsa om kommande planer. Förslaget kommer också att kontinuerligt uppdateras allteftersom det kommer in synpunkter.

Myndigheter och allmänheten kan lämna synpunkter fram till den 17 januari 2020.

Senast uppdaterad: 8 mars 2022