Observera att denna nyhet är äldre än 10 månader och att innehållet därför kan vara inaktuellt.

Ny byggaktör utsedd på Bredvik

Eksjöhus Bostad vann markanvisningstävlingen för kvarteret Skuren 1 på Bredvik.

Bild: Måns Rydberg Arkitektur AB.

Kvarteret ligger i den norra delen av Bredvik och här planerar nu Eksjöhus Bostad att bygga 18 radhus på 115 kvadratmeter i två våningar.

Husen kommer vara industriellt närproducerade i trä och fasaderna på husen kommer att bestå av slät, stående träpanel i olika dimensioner för att skapa variation, djup och liv. Fasaderna har flera nyanser av terrakotta som tillsammans med grå kulörer skapar en helhet.

Preliminär byggstart hösten 2018

Mer information om projektet på Eksjöhus webbplats. Länk till annan webbplats.

Markanvisning – vad är det?

En markanvisning är en överenskommelse mellan en kommun och en byggaktör som ger byggaktören rätt att under en begränsad tid och på givna villkor ensam förhandla med kommunen om att köpa ett markområde som kommunen äger för att sedan bygga på området. Byggaktören ska under denna tid utveckla tankarna kring sitt projekt och presentera ett förslag. Villkoren för en markanvisning regleras i ett markanvisningsavtal.

Senast uppdaterad: 8 mars 2022