Eldningsförbud i Växjö kommun

Länsstyrelsen har beslutat om eldningsförbud i Kronobergs län. Det råder extremt hög brandrisk i skog och mark.

Stäng meddelande

För press

Här hittar du pressmeddelanden, fria bilder och kontaktuppgifter med mera.

Therese Ekdahl

Pressansvarig

Therese Ekdahl
Telefon: 0470-414 97
E-post: therese.ekdahl@vaxjo.se

Tillförordnad kommunikationschef

Carl Selling
Telefon: 0470-79 69 69
E-post: carl.selling@vaxjo.se

Kontakt till förvaltningarna

Här presenteras förvaltningschef samt ansvarig kommunikatör per förvaltning.

Förvaltningen för arbete och välfärd

Förvaltningschef

Per Sandberg
Telefon: 0470-419 50
E-post: per.sandberg@vaxjo.se

Kommunikatör

Edona Gustafsson
Telefon: 0470-410 27
E-post: edona.gustafsson@vaxjo.se

Kultur- och fritidsförvaltningen

Tillförordnad förvaltningschef

Anna-Karin Axelsson
Telefon: 0470-414 53
E-post: anna-karin.axelsson@vaxjo.se

Kommunikatör

Lena Jidne
Telefon: 0470-437 25
E-post: lena.jidne@vaxjo.se

Miljö- och hälsoskyddskontoret

Förvaltningschef

Madeleine Karlsson
Telefon: 0470-419 51
E-post: madeleine.karlsson3@vaxjo.se

Kommunikatör

Victor Wahlström
Telefon: 0470-413 18
E-post: victor.wahlstrom@vaxjo.se

Omsorgsförvaltningen

Förvaltningschef

Ewa Ekman  
Telefon: 0470-430 01
E-post: ewa.ekman@vaxjo.se

Kommunikatör

Stina Solin
Telefon: 0470-79 68 78
E-post: stina.solin@vaxjo.se

Tekniska förvaltningen

Förvaltningschef

Maria Sundell Isling
Telefon: 0470-412 46
E-post: maria.sundellisling@vaxjo.se

Kommunikatör

Emma Bäck
Telefon: 0470-416 61
E-post: emma.back@vaxjo.se

Kommunledningsförvaltningen

Kommunchef

Monica Skagne
Telefon: 0470- 413 81
E-post: monica.skagne@vaxjo.se

Förvaltningschef

Gunilla Friman
Telefon: 0470- 411 71
E-post: gunilla.friman@vaxjo.se

Hållbarhetsgruppen (del av kommunledningsförvaltningen)

Chef

Charlotte Gustafsson Brynielsson
E-post: charlotte.gustafssonbrynielsson@vaxjo.se

Kommunikatör

Sohie Kim-Hagdahl
Telefon: 0470-413 71
E-post: sohie.kim-hagdahl@vaxjo.se

Måltidsorganisationen (del av kommunledningsförvaltningen)

Chef

Anneli Ekstedt
Telefon: 0470-413 38
E-post: anneli.ekstedt@vaxjo.se

Näringslivskontoret (del av kommunledningsförvaltningen)

Tillförordnad chef

Björn Collin
Telefon: 0470-415 87
E-post: bjorn.collin@vaxjo.se

Kommunikatör

Tina Erlandsson
Telefon: 0470-414 17
E-post: christina.erlandsson@vaxjo.se

Personalkontoret (del av kommunledningsförvaltningen)

Tillförordnad chef

Jens Sonnbjer
Telefon: 0470-415 23
E-post: jens.sonnbjer@vaxjo.se

Planeringskontoret (del av kommunledningsförvaltningen)

Chef

Paul Herbertsson
Telefon: 0470-415 33
E-post: paul.herbertsson@vaxjo.se

Kommunikatör stadsutveckling

Nicole Wångne
Telefon: 0470-79 69 65
E-post: nicole.wangne@vaxjo.se

Stadsbyggnadskontoret

Förvaltningschef

Lars Wennerstål
Telefon: 0470-436 02
E-post: lars.wennerstal@vaxjo.se

Kommunikatör

Victor Wahlström
Telefon: 0470-413 18
E-post: victor.wahlstrom@vaxjo.se

Utbildningsförvaltningen

Förvaltningschef

Camilla Holmqvist
Telefon: 0470-416 37
E-post: camilla.holmqvist@vaxjo.se

Kommunikatör

Eva Malm
Telefon: 0470-79 66 09
E-post: eva.malm@vaxjo.se

Övriga kontaktpersoner

Klicka här för att komma till telefonisystemet Trio där du kan söka fram övriga kontaktpersoner.länk till annan webbplats Sök på personens efternamn först.

Kontakta Växjö kommuns kontaktcenter, telefon 0470-410 00 eller e-postadress info@vaxjo.se för kontaktuppgifter till politiker och anställda inom Växjö kommunkoncern.

Kontakt

Skriv ut
Senast uppdaterad: 5 juni 2018
Politik och demokrati