För press

Här hittar du pressmeddelanden, fria bilder och kontaktuppgifter med mera.

Therese Ekdahl

Pressansvarig

Therese Ekdahl
Telefon: 0470-414 97
E-post: therese.ekdahl@vaxjo.se

Karin Malm

Kommunikationschef

Karin Malm
Telefon: 0470-79 69 69
E-post: karin.malm@vaxjo.se

Kontakt till förvaltningarna

Här presenteras förvaltningschef samt ansvarig kommunikatör per förvaltning.

Arbete och välfärd

Förvaltningschef

Per Sandberg
Telefon: 0470-419 50
E-post: per.sandberg@vaxjo.se

Kommunikatör

Edona Gustafsson
Telefon: 0470-410 27
E-post: edona.gustafsson@vaxjo.se

Kultur- och fritidsförvaltningen

Förvaltningschef

Gunilla Friman
Telefon: 0470-411 71
E-post: gunilla.friman@vaxjo.se

Kommunikatör

Lena Jidne
Telefon: 0470-414 36
E-post: lena.jidne@vaxjo.se

Kommunikatör

Mark Andersson
Telefon: 0470-417 68
E-post: mark.andersson@vaxjo.se

Miljö- och hälsoskyddskontoret

Förvaltningschef

Madeleine Karlsson
Telefon: 0470-419 51
E-post: madeleine.karlsson3@vaxjo.se

Omsorgsförvaltningen

Förvaltningschef

Ewa Ekman  
Telefon: 0470-430 01
E-post: ewa.ekman@vaxjo.se

Kommunikatör

Stina Solin
Telefon: 0470-79 68 78
E-post: stina.solin@vaxjo.se

Tekniska förvaltningen

Förvaltningschef

Maria Sundell Isling
Telefon: 0470-412 46
E-post: maria.sundellisling@vaxjo.se

Kommunikatör

Emma Håkansson
Telefon: 0470-416 61
E-post: emma.hakansson@vaxjo.se

Kommunledningsförvaltningen

Kommunchef

Monica Skagne
Telefon: 0470- 413 81
E-post: monica.skagne@vaxjo.se

Hållbarhetsgruppen (del av kommunledningsförvaltningen)

Chef

Julia Ahlrot 
Telefon: 0470-415 71
E-post: julia.ahlrot@vaxjo.se

Kommunikatör

Sohie Kim-Hagdahl
Telefon: 0470-413 71
E-post: sohie.kim-hagdahl@vaxjo.se

Planeringskontoret (del av kommunledningsförvaltningen)

Chef

Paul Herbertsson
Telefon: 0470-415 33
E-post: paul.herbertsson@vaxjo.se

Kommunikatör stadsutveckling

Nicole Wångne
Telefon: 0470-79 69 65
E-post: nicole.wangne@vaxjo.se

Måltidsorganisationen (del av kommunledningsförvaltningen)

Chef

Anneli Ekstedt
Telefon: 0470-413 38
E-post: anneli.ekstedt@vaxjo.se

Näringslivskontoret (del av kommunledningsförvaltningen)

Chef

Thomas Karlsson
Telefon: 0470-414 02
E-post: thomas.karlsson@vaxjo.se

Kommunikatör

Tina Erlandsson
Telefon: 0470-414 17
E-post: christina.erlandsson@vaxjo.se

Stadsbyggnadskontoret

Förvaltningschef

Lars Wennerstål
Telefon: 0470-436 02
E-post: lars.wennerstal@vaxjo.se

Kommunikatör

Ellinor Rodin
Telefon: 0470-79 69 02
E-post: ellinor.rodin@vaxjo.se

Utbildningsförvaltningen

Förvaltningschef

Camilla Holmqvist
Telefon: 0470-416 37
E-post: camilla.holmqvist@vaxjo.se

Kommunikatör

Tove Frisk
Telefon: 0470-437 25
E-post: tove.frisk@vaxjo.se

Övriga kontaktpersoner

Klicka här för att komma till telefonisystemet Trio där du kan söka fram övriga kontaktpersoner.länk till annan webbplats Sök på personens efternamn först.

Kontakta Växjö kommuns kontaktcenter, telefon 0470-410 00 eller e-postadress info@vaxjo.se för kontaktuppgifter till politiker och anställda inom Växjö kommunkoncern.

Kontakt

Skriv ut
Senast uppdaterad: 16 oktober 2017
Politik och demokrati