Internationell konferens i Växjö

Spegelbollen i Växjösjön

I Växjö hålls den 24-27 oktober XIV Union of the Baltic Cities Generalkonferens som fokuserar på ledarskap. Varmt välkommen med din anmälan till intressanta dagar och möten i Växjö!

 "Leadership for the future – Cities as leaders for glocal sustainable development" är temat för konferensen. Mellan 200-300 tjänstepersoner, politiker, ungdomsrepresentanter och andra aktörer väntas komma från tiotalet länder runt Östersjöregionen för att inspireras och diskutera kring framtidens ledarskap. Se Per Schöldberg, kommunalråd i Växjö kommun och UBC-styrelseledamoten hälsa välkommen till konferensen:

Anmälan och program

Välkommen att se program, talare, få praktisk information och göra din anmälan till och med 1 oktober.

www.vaxjo.se/ubc

Union of Baltic Cities

Den internationella organisationen Union of the Baltic Cities (UBC) kommer att vara i Väjxö under fyra dagar för sin generalkonferens. UBC konferensen hålls vartannat år och sammanför tjänstemän och politiker från cirka 100 medlemsstäder i 10 medlemsländer. I Sverige är det 17 medlemsstäder. Under konferensen kommer många internationella besökare, Borgmästare och ett par ministrar.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 20 september 2017